
Sportliefhebbers halen deze zomer hun hart op. Met het EK en de Tour de France nog maar net in de achteruitkijkspiegel zijn ook de Olympische Spelen alweer begonnen. Vooral Frankrijk is dit jaar het decor van een groot sportief toneel en heeft een grote opgave met de organisatie van deze evenementen. Het draait echter niet meer alleen om het organiseren van de sport zelf. Achter de schermen speelt data een grote rol op het gebied van milieu en veiligheid en dit zijn wat mij betreft publieke en maatschappelijke kwesties die elke burger aangaat.
Milieu
De impact van data op het milieu is groot. Alleen al in Nederland groeit het datagebruik volgens Radboud Universiteit met meer dan 40 procent per jaar. Terwijl uit onderzoek van NetApp en NTT blijkt dat 60 procent van de data niet wordt gebruikt. Bedenk dan dat er tijdens de Olympische Spelen alleen al 10 miljoen kaarten beschikbaar zijn voor de verkoop. Voor de Paralympische spelen komen er nog eens 3,4 miljoen tickets bij.
Verstandig datamanagement is daarom essentieel om energie te besparen, ook bij grote evenementen. Het aanmaken van een gebruikersaccount om tickets te kopen kan niet langer een onbetekenende actie zijn als we weten dat de persoonlijke gegevens tussen 3 en 7 jaar worden bewaard. Hierbij gaat het om de gegevens die zijn verzameld vanaf het openen van een account tot het sluiten van een account.
Naast de data van de ticketverkoop wordt rondom de Olympische spelen nog veel meer data gegenereerd en opgeslagen. Denk hierbij aan de data die nodig is om het publiek in real time te informeren over de duur van een reis of de geschatte wachttijd bij de ingang van een locatie. Airbnb meldde dat het aanbod van accommodaties in de regio Parijs met 40% is gestegen. Ook rapporteerde ze dat het aantal overnachtingen dat in de regio Parijs is geboekt tijdens de Olympische Spelen, ruim vijf keer hoger ligt dan in dezelfde periode vorig jaar (per 31 maart). Al deze reserveringen genereren dataverkeer en zorgen voor extra opgeslagen data. Maar wat gebeurt er met al deze data na de Olympische Spelen?
Veiligheid
Parijs transformeert zichzelf op het gebied van veiligheid door het internet of things, AI en Big Data te combineren om verkeersstromen te beheren, opstoppingen te voorkomen en persoonlijke veiligheid te garanderen. Tot 31 maart 2025 experimenteert de Franse hoofdstad met intelligente videobewaking, zoals automatische analyse van beelden die zijn vastgelegd door videobeveiligingsapparatuur of drones.
Het grootschalige verzamelen van persoonsgegevens is toegestaan om in realtime gebeurtenissen op te sporen die de persoonlijke veiligheid in gevaar kunnen brengen. Zoals bewegingen van mensenmassa’s, verdacht gedrag en achtergelaten tassen, op plaatsen en in de omgeving van waar sportieve, recreatieve of culturele evenementen plaatsvinden en in het openbaar vervoer. De CNIL, Nationale Commissie voor Informatietechnologie en Vrijheden, riep op tot het stellen van duidelijke regels omtrent de inzet van dit type apparaat. De garanties in het wetsvoorstel beperken het risico op gegevens- en privacy schendingen. Toch is het risico geïdentificeerd en kan het niet worden genegeerd. Vooral omdat de overheid het beheer van deze innovatieve systemen zal uitbesteden aan onderaannemers, wat kan leiden tot inbreuken op de databeveiliging. Het zal nodig zijn om controles in te voeren, met ondersteuning van de CNIL, maar ook om de mensen die recht hebben op toegang tot de verzamelde gegevens ter verantwoording te roepen.
De digitale industrie helpt bij de voorbereiding van de Spelen. Toch is de omvang van de infrastructuur die is opgezet om ervoor te zorgen dat ze soepel verlopen, moeilijk te meten. Nu we aan de vooravond staan van zo’n groot sportevenement, dat zijn stempel op Frankrijk drukt voor de komende jaren, is het belangrijk om te onthouden dat goed datamanagement door één partij niet voldoende is. De hele keten rondom de Olympische spelen is verantwoordelijk voor de impact die hun datastromen en -beheer en cybersecurity hebben op de gehele keten tijdens dit grootse evenement. Van consumenten tot organisatoren, iedereen is verantwoordelijk en moet zich blijven inzetten om de maatschappelijke en milieurisico’s te beperken.
Oscar Wijnants, Directeur Nederland bij NetApp.